Torrent Zamanlama (AKK’sız Gece İçin)

Bildiğiniz gibi bu gün itibari ile internet paketlerinde türlü değişiklikler yapıldı. Kısaca bilgilendirmek gerekirse, AKK (Adil Kullanım Kotası) kalktı yerine eski sistemde kullandığımız “kota” geldi. Bunun yanında AKK’lı paketler için ise gece 02:00’den sabah 08:00’e kadar ki kullanımlar AKK dışarısında sayıldı. Güzel haber şu ki ay içerisinde AKK’yı doldurmuş olsanız bile bu saatler arasında hızınız AKK’sızmış gibi artacaktır. Hal böyle olunca sizlere gece 2’den sabah 8’e kadar otomatik kontrolle nasıl torrenti sömüreceğinizi anlatmak istedim.

Öncelikle sizlerinde μTorrent kullandığını varsayarak anlatımımı resimli yapacağım.

μTorrent’te Zaman Çizelgesi Hazırlama

1.Yukarıda bulunan menüden Seçenekler > Tercih kısmına geliyoruz. (Kısayol Ctrl + P)

2.Daha sonra resimde gördüğünüz gibi Zaman Çizelgesi kısmına tıklıyoruz. Zamanlayıcıyı Etkinleştir seçeneğini seçerek çizelgemizi aktif ediyoruz.

3.Buradaki çizelgede günler yukarıdan aşağı sıralanmış bir şekilde. Her gün 24 kutucuğa bölünmüş ve her biri saat aralıklarını belirtmektedir. Burada yapacağımız iş torrentimizin hangi gün ve saatlerde sınırsız veri alışverişi yapabileceği hangi gün ve saatlerle sınırlı veri alışverişi yapabileceğini ve yine hangi gün ve saatlerde yalnızca gönderme işlemi yapacağını veya hangi gün ve saatlerde kapalı olacağını ayarlayabiliyoruz. Yalnızca gece 02:00’den sabah 08:00’e kadar ayarlayacağınızı varsayarak çizelgeyi ona göre oluşturdum. Siz istediğiniz gibi kutucukları seçerek ayarlama yapabilirsiniz.

Tercihler renkler ile belirlenmiş. Sınırsız veri alışverişi yapmak istiyorsanız koyu yeşil, sınırlı veri alışverişi için açık yeşil, yalnızca gönderme işlemi için kırmızı ve kapalı kalması için beyaz kutucukta bırakıyoruz. Kutucukların renklerini değiştirmek için ayarlama yapmak istediğiniz kutucuğa tıklamınız yeterlidir. Her tıklamada rengi koyu yeşilden beyaza doğru sırayla değişecektir.

Eğer sınırlı veri alışverişini seçtiyseniz aşağıdaki 2 kutucuğa hız limitlerini belirtmeniz gerekmektedir.

Ayrıca, torrente seed zorunluluğunuz var ise ve yüklediğinizin 2 katı gönderme yaptıktan sonra torrent dursun istiyorsanız da, yine tercih penceresinde Kuyruklama bölümündeki “μTorrent Gönderme Hedefine Ulaştığında” Seçeneğinin altındaki “Gönderme hızını sınırla (kB/s): [0 = durdurur]” seçeneğini işaretleyip karşısına 0 yazmanız yeterlidir.
Bu sayfada yukardaki “Minimum oran (%):” kısmı indirdiğiniz torrentin ideal olarak ne kadar göndereceğinizi belirler. Varsayılan değer olarak “200” gelmektedir.

Bu ayarlardan sonra örnek vermek gerekirse, indirdiğiniz 1 GB’lık dosya 2 GB seed edildikten sonra duracaktır.

Bunun yanında “Uzak” bölümündeki ayarları yaparakta açık olan torrentinizi telefonunuzdaki Android uygulamasından yönetebilirsiniz.

μTorrent ayarları gerçekten can kurtarıcı olabiliyor kullanın arkadaşlar.

Not: AKK’sız internet kullanıyorum 🙂

1+

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir