SjCam SJ4000 WiFi Basit İncelemesi

sj4000

Son dönemde popüler olan aksiyon kameraları ülkemizde baya pahalı fiyatlarla satılıyor. Ucuz olanlar HD kalitede değil, HD kaliteli olanlarda ucuz değil. Birde üstüne üslük aksesuarlarıda işin içine katarsak bir set için neredeyse 2 kamera fiyatı ödüyoruz. Sağolsun Çinli arkadaşlarımız bu sorunumuza da çare bulmuş ve ortalama $100 civarı olan Sjcam marka SJ4000 modelini üretmişler.

Aksiyon kameralar, kuzenime hediye aramaya başlamamla karşıma çıktı. Codogen marka tabiri caiz ise dandik aksiyon kamerasını gördükten sonra diğer marka modelleri araştırdım. Ucuz ve işe yaramaz bir kamera almak istemiyordum gopro gibi bu işi neredeyse tek eline almış bir markadan da açıkçası ürün almazdım (kamera ayrı para aksesuarlar bir o kadar ayrı para. Aksiyon kameralarının Apple’ı maşallah).

Daha sonra Webtekno internet sitesinde Nopro incelemesini gördüm araştırdıkça derine indim. Bu aletleri üreten firma Sjcam adlı firma. İlk ürünlerini logosuz olarak satışa çıkarmış. Bu üründe 1080p video çekimi var fakat wifi özelliği bulunmuyor. Hal böyle olunca fake’inde fake’i yapılmış ve logosuz olmasından faydalanan diğer Çinli biraderlerimiz sürmüş piyasaya kendi üretimlerini. Bunun üzerine sjcam yeni çıkardığı sj4000 wifi, sj5000, sj5000+ gibi modellerinin üstüne kendi logolarını bastırmış. Tabi bunları hem yabancı hem yerli forumlarda dolaştıkça öğrendim. İlk siparişimi Aliexpress’den $60 olan microdata sj4000 cihazı için verdim, çok şükür ki Çin yeni yılına denk geldiği için 1-2 hafta kadar ürünüm kargoya verilemedi. Bu süre zarfı içinde de ben daha fazla şey öğrendim ve siparişimi direk iptal ettim.

Siparişimi iptal ettikten sonra hiç acele etmeden feedbackler olsun, alıcılar içindeki Türk sayısı olsun, forumlarda bu ürünü alan kişilerin seçtiği satıcılar olsun hepsini araştırarak en sonunda Puhui Digital adlı satıcıdan siparişi geçtim. $101 tutan siparişimde sj4000 wifi (tabi ki aksesuarlı full paket) + yedek batarya + masaüstü şarj aletini aldım. 27 Şubatta verdiğim siparişimi 28 Şubatta kargoya verdiler. Fakat bu Çinin Singapurun yani uzak doğunun bir kötü yanı var oda, resmi tatilleri kağıt üzerinde 2-3 gözükse de 1-2 hafta kadar olabiliyor. Bu kadar çok tatil yapıp bu kadar üretken bir millet ben daha görmedim. Neyse, işte bu yüzden kargom 10 martta takip listesine düşebildi ve tamda bu gün (04.04.2015) sağ salim elime ulaştı.

Siparişimle birlikte gümrük korkusu baş gösterdi bende, forumlarda bir çok kişinin ürünün gümrüğe takıldığını okudukça daha fazla sinir stres kapladı beni, gümrükte ortalama 50 lira bayılanları görür olmuştum bu bekleme süresinde. Fakat hediyeydi bu, 100 lirada deseler verip alacaktım gümrükten. Lakin şansıma kargom gümrüğe takılmadı. Yalnızca gümrükteki kontrol için ₺2.60 para kestiler. Ahanda aldığım kamera tamda aşağıdakinin aynısı;

sj4000-wifi

Kargomu aldıktan sonra dayanamayıp arabada açıverdim. Gelişigüzel kontrol ettikten sonra tekrar kutusuna koyup eve döndüm. Eve geldikten sonra kutuyu full boşaltarak aksesuarları kullanım kılavuzunu ve kamerayı biraz inceledim daha sonra telefonumdaki 32 gb sd kartı içine takıp kamerayı ateşledim. Kullanımı ilk başta biraz garip geldi. Ön tarafındaki “mode” tuşuna uzun basarak kapatıp açıyorsunuz kamerayı, eğer kısa basarsanız çekim modları arasında geçiş yapıyor. Yukarıdaki “ok” tuşu ise menüde onay tuşu olarak kullanılırken videoyu başlatma ve bitirme tuşu olarak da kullanıyorsunuz. Yanında 2 adet aşağı yukarı ses tuşuna benzer tuş var. Bunlardan üstekine double click yapılırsa wifi aktif hale geliyor eğer tam basılırsa kamerada zoom yapılıyor ayrıca menüler arası gezmeye de yarar bu tuşlar.

Dış görüntüsünden yeterince bahsettik, ürün google görsellerde ne görüyorsanız tamamen aynısıdır. Onun yerine birazda anatomisinden bahsedeyim;

  • Kameramız 1080p’de 30 fps kayıt yapma özelliğine sahiptir. Bu değeri dilediğiniz gibi düşürebilirsiniz.
  • Menü tamamen ingilizce ama öyle çok zor bir dili yok inanınki
  • Time lapse çekim özelliğine sahip kendileri
  • Aksesuarlarında eksik gelebilecek pek bir şey yok standart kullanılan bütün aksesuarları hatta fazlası mevcuttur.
  • HDR özelliği var
  • El titreşimini azaltma modu var.
  • Video formatı maalesef MOV
  • 900 mAh pil kapasitesi var ki bu ortalama 1 – 1.5 saat götürüyor.
  • 64 gb’ta kadar SD kart destekliyor fakat ben 1 gblık bir sd kart takmak istedim maalesef görmedi alet.
  • Ve en büyük özelliği bana göre -goproda bile olmayan- arkada tarafındaki 1.5 inç ekranı olması.

Gerek bu ortalamanın üzerindeki özellikleri gerekse fiyatının 200-250 lira civarı oluşu bu kamerayı almama yetti.

Dediğim gibi kamera kuzenime aldığım bir hediye. Kullandığım kısa zaman içinde, wifisini denedim, kısa bir video çektim, fotoğraf çektim, menülerde dolaştım, ayarları denedim ve kapattım. Daha detaylı incelemeye google amcadan ulaşabilirsiniz.

Uyarı 1: Bu ürünü alırken orjinalliğine dikkat ediniz.

Uyarı 2: Aldığınız ürünün firmware update’ini yaparken dikkat ediniz birbiriyle uyuşmayan (imalatçı/marka/model) cihaz ve güncellemeleri uygularsanız kameranız bozulabilir.

Örnek Video;

0

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir